Pojęć „krzesło obrotowe” i „fotel obrotowy” używa się najczęściej zamiennie. Można jednak zwrócić uwagę na kilka cech, które je różni.
Przyjmuje się, że fotele obrotowe, zwane inaczej gabinetowymi, mają masywniejszą budowę od krzeseł. W większości przypadków siedzisko jest całkowicie połączone z oparciem. Nie ma pomiędzy nimi typowego dla krzeseł biurowych regulowanego łączenia. Z tego też powodu fotele do gabinetu posiadają ograniczoną możliwość regulacji. Siedzisko jest za to najczęściej większe, przez co bardzo wygodnie się na nim siedzi. Fotel gabinetowy bardzo często pokryty jest skórzaną tapicerką. Takie meble wybierają np. szefowie firm. Przykładowy fotel biurowy można zobaczyć na pierwszym zdjęciu.
Krzesła biurowe są z reguły mniejsze i dzięki temu bardziej mobilne. Nie można się w nim zatopić tak jak w fotelu, ale za to możliwość jego regulacji nie jest tak ograniczona, jak w większości foteli. Siedzisko i oparcie stanowią osobne części połączone w jednym lub dwóch miejscach. Krzesło obrotowe jest widoczne na drugiej fotografii.