Szefowie firm i pracownicy biurowi w swoim miejscu pracy spędzają prawie dwieście godzin w ciągu jednego miesiąca. Warto więc zadbać, by wszyscy czuli się w tym otoczeniu komfortowo. Aby tak właśnie było, w aranżacji biura można kierować się zasadami Feng Shui.
Chyba każdemu z nas choć kilka razy obił się o uszy termin Feng Shui, czyli chińska sztuka kształtowania przestrzeni. Być może nawet czytaliśmy porady związane z odpowiednim ustawieniem mebli w sypialni czy salonie. Nie każdy jednak wie o tym, że i nasze biuro może zostać urządzone zgodnie z wytycznymi Feng Shui. Wbrew pozorom nie są to jakieś wyssane z palca nieracjonalne porady, a naprawdę sensowne i logiczne zalecenia. Jeśli się do nich zastosujemy, usprawnimy przepływ dobrej energii w miejscu pracy. To samo tyczy się feng shui w sali konferencyjnej.
Podstawową zasadą jest… dbanie o porządek. Musimy unikać umieszczania sterty papierów na naszym biurku, w przeciwnym razie bowiem siedząca przy nim osoba będzie wyjątkowo niespokojna i rozkojarzona. Zaskoczeni? Chyba nie. Nie trzeba być specjalistą od Feng Shui, więcej – nie musimy się nim w ogóle interesować, by stwierdzić, że bałagan w miejscu przeszkadza i rozprasza. Bardzo łatwo dojść do tego wniosku, trudniej niestety jest tu z realizacją.
Nasze stanowisko pracy nie powinno być również usytuowane w ten sposób, że drzwi będziemy mieć za swoimi plecami. I tutaj nie potrzeba być ekspertem, by dojść do wniosku, że zdecydowanie lepiej jest widzieć, kto wchodzi do biura. W innym wypadku możemy się czuć niekomfortowo, gdyż będziemy mieć wrażenie, że nie mamy kontroli nad pomieszczeniem. Niekorzystne jest również siedzenie tyłem do okna, ponieważ podobno odbiera nam energię. Nie okno i nie drzwi, więc co? Oczywiście ściana, która zapewnia nam oparcie energetyczne, dzięki któremu czujemy się pewnie i bezpiecznie. Jeśli mamy taką możliwość, nasze biurko ustawmy tak, by znajdowało się ono względem drzwi po przekątnej.
Najlepiej, gdy pomieszczenie przeznaczone na biuro ma kształt kwadratu albo prostokąta. Nieregularne kształty wnętrz mogą przyczyniać się do zachwiań energetycznych. Warto pamiętać, by środek biura pozostał pusty, wówczas energia może bez problemu przepływać przez wnętrze. W rogu biura można wygospodarować nieco miejsca na postawienie roślin o gładkich liściach. Oprócz roślin możemy w biurze umieścić też akwarium albo małą fontannę.
Urządzając biuro nie musimy oczywiście kierować się wszystkimi zasadami Feng Shui, warto jednak zastosować się choć do części z nich. Dzięki temu pracująca w tak urządzonym wnętrzu osoba będzie czuła się dobrze i komfortowo, a to z pewnością przełoży się na efekty pracy.