Wcześniej czy później, a najczęściej już przy zakupie komputera, każdy użytkownik staje przed koniecznością nabycia odpowiedniego mebla, przy którym będzie zasiadać przed monitorem. Dobre biurko powinno zapewnić wygodę zarówno podczas pracy, jak i odpoczynku i służyć nam długie lata.
Na początku musimy zdecydować, czy będziemy używać komputera stacjonarnego czy laptopa. W pierwszym przypadku biurko musi mieć po lewej stronie półkę – najlepiej otwartą z lewego brzegu (to właśnie tędy komputer zasysa powietrze do chłodzenia procesora oraz innych podzespołów) oraz z tyłu lub przynajmniej otwory umożliwiające podłączenie kabli z tyłu komputera (często producenci biurek zapominają o tym i trzeba je robić samemu).Jeżeli będziemy korzystać z laptopa, mebel nie musi posiadać po lewej stronie wnęki, a w jej miejscu mogą znajdować się np. szuflady.
Biurko ma służyć do pracy, warto więc, by posiadało szufladę i szafkę z półkami po prawej stronie. Umieścić tam możemy artykuły biurowe (długopisy, zszywacz), papier do drukarki czy zeszyty i gazety.Kształt mebla może być prosty, ale o wiele bardziej ergonomiczny jest model wklęsły na środku, co po przysunięciu fotela obrotowego zapewni równą odległość przy obracaniu się do wszystkich rzeczy leżących na biurku bez konieczności wstawania lub nadmiernego wyciągania ręki.
Pod blatem może znaleźć się wysuwana półka na klawiaturę i myszkę – element ten montowany jest najczęściej na metalowych lub plastikowych prowadnicach i w czasie użytkowania pod wpływem opierania na nim ciężaru ciała ulega wcześniej lub później uszkodzeniu. Warto sprawdzić, czy wygodniej trzymać nam klawiaturę i mysz na biurku, czy pod nim (półkę zawsze można odkręcić), używanie jej pozwala na pozostawienie pustego blatu, np. na zeszyty lub podręczniki.
Na praktycznym biurku komputerowym powinno się znaleźć miejsce na urządzenie wielofunkcyjne (drukarka ze skanerem), dobrze jeżeli mebel będzie posiadał półkę nad blatem, na której postawimy monitor. Rozwiązanie takie umożliwia usytuowanie monitora naprzeciwko użytkownika na linii jego wzroku (głowa powinna być skierowana na wprost monitora, możliwy kilkustopniowy kąt góra-dół co zapobiegnie bólowy szyi). Większość tanich monitorów nie posiada opcji regulacji wysokości i często zamiast półki musimy podstawić stos książek aby osiągnąć odpowiednią pozycję.
W blacie powinien znaleźć się otwór umożliwiający wyprowadzenie kabli pod biurko. Jeżeli posiada ono nadbudówkę z półką lub szafkami, warto sprawdzić, czy monitor, któr planujemy użyć zmieści się pod nią.
Z wyżej wymienionych powodów wynika, że najlepiej zastosować dosyć szerokie biurko, które umożliwi pracę lub zabawę przy komputerze bez konieczności częstego wstawania. Mebel powinien być stabilny. Musi również utrzymać znaczący ciężar naszego drogiego sprzętu, na urządzenie wielofunkcyjne zazwyczaj potrzeba wiele miejsca, zwłaszcza po wysunięciu podajników papieru, dlatego przed zakupem biurka warto zastanowić się, jakie urządzenie będzie na nim stało.